Parkettások

Bármiféle parkettázási feladatot megoldunk hívjon minket bizalommal!!!

A parketta felpuposodásának elkerülése

Hogyan kerüljük el a parketta felpúposodását?

Az aljzatbeton nedvességmérése az egyik legfontosabb teendő parkettázás előtt. Egy új ház esetén semmiképpen sem szabad sajnálni rá az időt és pénzt, a parketta lerakása előtt meg kell csináltatni szakemberrel. Ha a parkettás lebeszélne róla minket, neki se higgyünk! Ha magunk akarjuk lerakni a parkettát vagy a parkettásnak nincs megfelelő mérőműszere, hívjunk olyan szakembert, akinek van. Sokan vállalnak mérést magában is. Legrosszabb esetben kapunk egy másik árajánlatot is a parkettázásra.

Az aljzat nedvességmérése Régebben lakott lakásnál, burkolat cseréjénél (ha nem vizes helységről van szó, és biztosan nem nedvesedik a lakás), akkor a nedvességmérés nem feltétlen szükséges, de ártani ekkor sem árthat.

Ha régi házról van szó, s az aljazat frissen készül, akárcsak egy új kiegyenlítő réteg, netán a falak nedvesednek, akkor a nedvességmérés feltétlen szükséges.
A mérés párezer forintos ára nem jelentős a kockázattal szembe állítva, így még a biztosnak tűnő helyzetekben is érdemes lehet bevetni.
Kőburkolat esetén nincs szükség nedvességmérésre, de mivel a parketta fából készül (és nem csak a jobbik fajták, mert a laminált parketta alapja is fa), a még nedves betonra lerakott parkettánk tönkremehet.
Egyszerre veszhet kárba az anyagunk, a munka és a ráfordított idő.
A kelleténél nedvesebb betonon a lerakott parketta ugyanis megdagadhat. Rossz esetben a parketta ilyenkor felpúposodik, és akkor lehet felszedni az egészet, s menteni a menthetőt.
Ha szerencsénk van, akkor a parketta nem púposodik fel a felszívott nedvességtől, de amikor a kiszárad a betonnal együtt, akkor az illesztéseknél rések keletkeznek (ahogy a kiürített boroshordóknál is).
Ragasztott burkolat esetén a ragasztó is jelentősen károsodhat a nem kívánt mozgások miatt.
Mindennek tetejébe a nedves fában megjelenhet a szú, a szijácsbogár, s gomba fertőzheti meg a parkettát, amivel visszafordíthatatlan folyamat veszi kezdetét.
A nedves beton alatt véletlenül se valami olyasmire gondoljunk, hogy kezünkkel nedvességet érzünk. A kívülről tökéletesen száraznak tűnő beton belül még igen sok vizet tartalmazhat, amitől lassú párolgással szabadul meg.
Ne hagyatkozzunk a szobai termosztátra se, ami csalóka tud lenni. Ha mindezzel nem sikerült meggyőzni az olvasót a mérés fontosságáról, akkor adja össze a parketta, a ragasztó, a csiszolás, a lakk és lakkozás árát, s gondoljon arra, hogy ez repül kifele az ablakon.
Valamint gondoljon arra, hogy egy ilyen baki miatt esetleg több hónappal később költözhet.
Persze lehet, hogy a mérés eredményeként a parkettázást el kell halasztani, ami szintén késleltetheti a beköltözést. De ez szükséges kompromisszum egy ilyen helyzetben.

parkettázás

A mérés során mintát kell venni a mérni kívánt betonból, ami kőművesszerszámokkal történik.

A beton tetejétől 1cm-es mélységben kezdjük meg a 20gramm vagy 50grammos minta begyűjtését egy fém tégelybe (ötven grammal pontosabb az eredmény).

A gondosan kimért mintát beletöltjük a mérőműszer tartályába, majd beleteszünk 2 acélgolyót, és egy karbid üvegkapszulát, majd lezárjuk a műszert.

Alaposan összerázva a fém golyók összetörik a már lezárt mérő belsejében a kapszulát, amely elkeveredik a beton mintával (karbidpor + víz = acetilén gáz).

A beton víztartalmának mennyisége arányában fejlődik az acetilén gáz, és ez a gáz nyomást képez a tartályban. A mérőműszer kijelzőjén a pontos érték úgy 10-12 perc után olvasható le.

A mérés eredményeként egy jegyzőkönyvbe kerül felvételre a mérés helyével, dátumával, a leolvasott értékkel, a kivitelező cég és a megrendelő aláírásával, esetleg digitális fotóval is.

Maximum 15 perces eljárásról van szó, ami csak egy kis zajjal és porral jár, de innentől tiszta képet kapunk a betonunk aktuális állapotáról, és nem kell kockáztatni egyik félnek sem.
Ha a mérés szerint a beton még nedves, akkor a mérést megadott idő múlva (erre a parkettás tud időpontot javasolni) a mérést meg kell ismételni. A mérés során keletkezett kis mélyedést a parkettás a lerakás során eltünteti, ez gondot nem okoz.
Egyedül ezt a mérési módot fogadják el a szakértők beton nedvességmérés területén, minden más mérőműszerrel mért adat, pl. ultrahangos mérés, ellenállás mérése, nem hiteles, nem pontos adat!

Mit tehetünk még?

A szakboltokban kapható parketták általában lerakásra készek, különösen a több rétegből készülő, „modern”-nek nevezett változatok.

Ennek ellenére előfordulhat azonban az is, hogy maga a parketta túl nedves.

A legjobban, amit tehetünk, hogy a parkettát a lerakás előtt pár hónappal már beszerezzük és abban a helységben tároljuk, ahova kerülni fog.

Így a parketta és a szoba nedvességtartalma meg fog egyezni, s ha az aljat jó, akkor a parkettánk is megfelelő.

Így sem a túlzott nedvesség, sem a túlzott szárazság nem jelenthet gondot



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 11
Tegnapi: 2
Heti: 11
Havi: 234
Össz.: 27 078

Látogatottság növelés
Oldal: Amit a parkettáról tudni kell
Parkettások - © 2008 - 2024 - parkettajavitas.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »